Lista câștigătorilor la Olimpiada instituțională la Educație plastică și tehnologică

Lista Câștigătorilor La Olimpiada Instituțională La Educație Plastică și Tehnologică:

14 ani și mai puțin:

  • Educație plastică:

Locul I 

Nastas Valensia – ȘA ”V.Poleacov”

Locul II

Duja Jaclin – ȘA ”A.Stârcea”

Mențiune:

Pînzari Alexandra – CRCT ”Artico”

  • Educație tehnologică:

Bihovscaia Iulia – CRCT ”Artico”

____________________________________

Clasa IX:

  • Educație plastică:

Locul I

Furtună Olivia – ȘAP ”N.Moisei”, Telenești

Locul II

Hangan Elena – ȘAP ”N.Moisei”, Telenești

Locul III

Ursu Valentina – ȘA ”V.Poleacov”

Caprian Nicolae – ȘAP ”N.Moisei”, Telenești

Mențiune

Jangă Alexandru – CRCT ”Artico”

  • Educație tehnologică:

Locul I

Corman Marionela – ȘAP ”N.Moisei”, Telenești

Locul II

Buga Viorica – ȘAP ”N.Moisei”, Telenești

Locul III

Stroici Gabriela – ȘAP ”N.Moisei”, Telenești

____________________________________

Clasa X:

  • Educație plastică:

Locul I

Cazacu Irina – LTPA ”M.Berezovschi”

Procopișina Diana – ȘAP ”A.Șciusev”

Locul II

Golovco Anghelina – ȘAP Bălți

Locul III

Oprea Alina – LTPA ”Doina și Ion Aldea Teodorovici”

Mențiune

Peretochina Irina – ȘAP ”A.Șciusev”

____________________________________

Clasa XI:

  • Educație plastică:

Locul I

Dolinsckii Vladislav – LT ”Dacia”

Sanduța Ariadna – ȘAP Bălți

Locul II

Anghel Irina – LTPA ”M.Berezovschi”

Locul III

Urizica Patricia – ȘAP ”A.Șciusev”

Mențiune

Efros Adelina – LT ”Spiru Haret”

Sedlețchi Xenia – LT ”M.Grecu”

Moraru Mihaela – ȘAP ”A.Stârcea”

Anghel Ana – LTPA ”M.Berezovschi”

Vetreniuc Anastasia – ȘAP Bălți

  • Educație tehnologică

Locul II

Mereuță Andi – LTPA ”Doina și Ion Aldea Teodorovici”

Locul III

Nastase Cătălina – ȘA ”G.Enescu”

Mențiune

Perju Anastasia – Colegiul Tehnologic

____________________________________

Clasa XII:

  • Educație plastică:

Locul I

Cecalin Ecaterina – LTPA ”M.Berezovschi”

Onciu Mihail – LAAP ”I.Vieru”

Locul II

Mindrean Doina – LAAP ”I.Vieru”

Pelin Corina – LTPA ”Ion și Doina Aldea Teodorovici”

Locul III

Bantuș Tudor – LT ”A.Mateevici”

Bontea Radu – ȘAP ”N.Moisei”, Telenești

Nemțanu Daniela – LAAP ”I.Vieru”

Mențiune

Cebanu Sandală – LAAP ”I.Vieru”

Doni Maria – Liceul ”Gaudeamus”

Fostica Natalia – LAAP ”I.Vieru”

Zburlea Marinella – Liceul ”Pro-Succes”

Melniciuc Janna – ȘAP ”A.Șciusev”

  • Educație tehnologică

Locul I

Gladiniuc Izabella – LT ”M.Stratulat”, Boșcani, Criuleni

Locul II

Antoniuc Daniela – LTPA ”Doina și Ion Aldea Teodorovici”

 ____________________________________

Colegii:

  • Educație plastică

Locul I

Cotorobai Daniela – CEAP ”A.Plămădeală”

Bandalac Liviu – CE în Construcții

Ciumac Nicoleta – CE în Construcții

Grajdean Cristina – Burdianov Tatiana – CE în Construcții

Locul II

Topal Natalia – Colegiul ”I.Hașdeu” din Cahul

Țarelea Corina – CE în Construcții

Culicovschi Vladimir – CE în Construcții

Horobani Dragoș – CEAP ”A.Plămădeală”

Aculov Cloe – CE în Construcții

Țugulschii Daniel – CE în Construcții

Ceban Snejana – CE în Construcții

Drăgan Alexandrina – CE în Construcții

Brodesco Doina – CE în Construcții

Bordianov Tatiana – CE în Construcții

Locul III

Zarilo Uliana – CEAP ”A.Plămădeală”

Orlova Margareta  – CEAP ”A.Plămădeală”

Grajdean Cristina – CE în Construcții

Voloșin Octavian – CE în Construcții

Levința Valentina – CE în Construcții

Crețu Alina – CE în Construcții

Cogălniceanu Taisia – CE în Construcții

Bercaru Valeria – CE în Construcții

Mențiune

Antoni Dana – Colegiul ”Iulia Hașdeu” din Cahul

Tanasiev Dumitru – CE în Construcții

Mustață Sergiu – CE în Construcții

Coruiman Doina – CAP ”A.Plămădeală”

Suveica Diana – CE în Construcții

Beșliu Aliona – Colegiul ”Iulia Hașdeu” din Cahul

Cornici Daniela – CE în Construcții

Gaidașenco Artiom – Colegiul ”Iulia Hașdeu” din Cahul

Donici Daniel – Colegiul ”Iulia Hașdeu” din Cahul

Macarenco Lilia – CE în Construcții

Trâmbaci Grigore – CE în Construcții

Savin Mihai – CE în Construcții

Barbălată Ana – CE în Construcții

Ciornîi  Liliana – CE în Construcții

Musteață Sergiu – CE în Construcții

Ursu Diana – CE în Construcții

Mișanovschi Dan – CE în Construcții

Gîlea Daniela – CE în Construcții

Oprea Nicolai – CE în Construcții

  • Educație tehnologică

Locul I

Cravțov Camelia – Colegiul ”I.Hașdeu”, Soroca

Locul II

Pușcaș Iuliana – Colegiul de Arte ”N.Botgros”, Soroca

Uzun Natalia – Colegiul Tehnologic din Chișinău

Locul III

Carcea Elena – ȘAP ”N.Moisei”, Telenești

Niculița Alina – Colegiul ”I.Hașdeu”, Cahul

Mențiune

Crudu Diana – Colegiul ”Iulia Hașdeu” din Cahul

Cara Valentina – Colegiul Tehnologic

Vițelaru Anastasia – Colegiul Tehnologic

Guțu Dina – CA ”N.Botgros” din Soroca

Balan Anastasia – CA ”N.Botgros” din Soroca

Zaporojan Alexandru – CA ”N.Botgros” din Soroca

Radu Irina – CAP ”A.Plămădeală”

 

Olimpiada Instituțională la disciplinele școlare Educația plastică și Educația tehnologică, ediția a IV

Olimpiada Instituțională
la disciplinele școlare Educația plastică
și Educația tehnologică, ediția a IV

În  data de 13 aprilie 2019, în cadrul Zilei Ușilor deschise, Facultatea Arte Plastice și Design UPS „I. Creangă” a organizat Olimpiada Instituțională la disciplinele școlare Educația plastică și Educația tehnologică, ediția IV. În cadrul evenimentului au participat 66 profesori și 202 elevi din 23 școli a Republicii: licee, colegii și școli de arte plastice.

Profesorii din facultate au organizat workshop-uri de caligrafie, grafică, pictură, arte textile.
Participanții la olimpiadă au vizitat atelierele , muzeul facultății, fondul metodic și expoziția de lucrări a studenților.

Program:

9:00 Înregistrarea participanților.
10:00 Deschiderea. Cuvânt de salut.
10:30 – 13:30 Desfășurarea Olimpiadei instituționale la disciplinele școlare.

Au fost desfășurate următoarele trening-uri și master class-uri:

  • Training Point to point – pictura decorativă pe sticlă, bloc VI, aula 212
    Formator: Daniela Roșca-Ceban, lector univ.
  • Training Tehnici mixte în broderie, bloc VI, aula 203
    Formator: Donic Liuba, lector universitar
  • Training Tehnici textile mixte, bloc VI, aula 210
    Formator: Ajder E., dr., conf. univ.
  • Master class: Caligrafie, bloc VI, aula 201
    Formator: Herţa Valeriu
  • Master class: Pictura în acuarelă, bloc VI, aula 313
    Formator: Botnari Dumitru
  • Master class: Tehnici moderne în artă, bloc VI, aula 311
    Formator: Rusu Valentin
  • Master class: Tehnici mixte, bloc VI, aula 306
    Formator: Morărescu Ion
  • Master class: Ceramica artistică, bloc VI, aula 104
    Formator: Șugjda Svetlana
  • Master class: Sculptura, bloc VI, aula 107
    Formator: Zderciuc Ion
  • Master class: Prelucrarea artistică a pielii, bloc VI, aula 210
    Formator: Prangache Liuba

 

În Olimpiada au participat 66 profesori și 202 elevi din 23 școli a Republicii:

  1. Liceul ”Prometeu”; ”Da Vinci”; ARTICO
  2. Liceul Teoretic ”Pro Succes”
  3. Colegiul de Arte Plastice ”A.Plămădeală”
  4. LTPA ”Mihail Berezovschi”
  5. Școala de Arte Strășeni
  6. Școala de Arte Ciorescu
  7. Școala de Arte Plastice Orhei
  8. Școala de Arte Costești, Râșcani
  9. Colegiul de Arte ”Nicolae Botgros”
  10. Școala de Arte ”G. Enescu”, Călărași
  11. Școala de Arte ”Valeriu Poleacov”
  12. LTPA ”Ion și Doina Aldea Teodorovici”
  13. Școala de Arte Plastice ”N. Moisei”, Telenești
  14. Școala de Arte Plastice mun. Bălți
  15. Liceul Teoretic ”Dacia”
  16. Colegiul ”Iulia Hașdeu”, Cahul
  17. Colegiul Tehnologic
  18. Liceul Academic de Arte Plastice ”Igor Vieru”
  19. Centrul de Excelență în Construcții
  20. Școala de Arte Plastice ”Alexei Șciusev”
  21. Liceul Teoretic „Mihail Sadoveanu„ Călărași
  22. Liceul Teoretic ”Spiru Haret”
  23. Liceul Teoretic ”M.Grecu”

 

Atelier de design vestimentar „Costumbre”

Atelier de design vestimentar „Costumbre”

În cadrul Facultății Arte Plastice și Design UPS „I. Creangă” a fost organizat un atelier de design vestimentar „Costumbre” realizat de profesorii Sergiu Chihaia și Răzvan Vasilescu din România, Universitatea de Arte din București, Departamentul Modă-Design Vestimentar în perioada 10‑12 aprilie 2019. Proiectul a fost susținut de ARBOR Association for Culture & Arts, coordonator Victoria Nagy Vajda.

„Workshopul a fost foarte eficient pentru studenți, am aflat cum poți modela o haină sculptural, cum poate fi redate diferite facturi pe suprafața unor detalii a vestimentației.
Produsele au fost realizate printr-o tehnică sugerată și demonstrată de Sergiu Chihaia și Răzvan Vasilescu, modelare  japoneză dezvoltată de Shingo Sato.”

Cojocaru Elena, asistent

 

Sunt foarte mulțumită de Workshop organizat de profesorii din România,  fiindcă am încercat ceva nou, cu totul diferit de modelările efectuate până acum. Este un avantaj deosebit pentru studenții noștri de a face cunoștință cu noi tehnici, dar și metode de predare a unor profesioniști în domeniu, pentru dezvoltarea  imaginației și abilităților tehnologice. Profesorii Sergiu Chihaia și Răzvan Vasilescu, care ne-au coordonat, sunt specialiști cu experiență în domeniu, datorită abilităților formate la acest workshop, putem cu ușurință să facem orice modelare, indiferent de complexitate.

Rapcea Elena, studentă

 

În Workshop au participat următorii studenți:

  1. Polișiuc Anastasia
  2. Bondarenco Maia
  3. Toma Elena
  4. Nijeborscaia Olga
  5. Ionela Olaru
  6. Viorica Cociug
  7. Natalia Sajin
  8. Valentina Trifan
  9. Elena Rapcea
  10. Sandală Ursu
  11. Elena Cojocaru
  12. Bat Cristina