Olimpiada Instituțională la disciplinele școlare Educația plastică și Educația tehnologică, ediția a IV

Olimpiada Instituțională
la disciplinele școlare Educația plastică
și Educația tehnologică, ediția a IV

În  data de 13 aprilie 2019, în cadrul Zilei Ușilor deschise, Facultatea Arte Plastice și Design UPS „I. Creangă” a organizat Olimpiada Instituțională la disciplinele școlare Educația plastică și Educația tehnologică, ediția IV. În cadrul evenimentului au participat 66 profesori și 202 elevi din 23 școli a Republicii: licee, colegii și școli de arte plastice.

Profesorii din facultate au organizat workshop-uri de caligrafie, grafică, pictură, arte textile.
Participanții la olimpiadă au vizitat atelierele , muzeul facultății, fondul metodic și expoziția de lucrări a studenților.

Program:

9:00 Înregistrarea participanților.
10:00 Deschiderea. Cuvânt de salut.
10:30 – 13:30 Desfășurarea Olimpiadei instituționale la disciplinele școlare.

Au fost desfășurate următoarele trening-uri și master class-uri:

  • Training Point to point – pictura decorativă pe sticlă, bloc VI, aula 212
    Formator: Daniela Roșca-Ceban, lector univ.
  • Training Tehnici mixte în broderie, bloc VI, aula 203
    Formator: Donic Liuba, lector universitar
  • Training Tehnici textile mixte, bloc VI, aula 210
    Formator: Ajder E., dr., conf. univ.
  • Master class: Caligrafie, bloc VI, aula 201
    Formator: Herţa Valeriu
  • Master class: Pictura în acuarelă, bloc VI, aula 313
    Formator: Botnari Dumitru
  • Master class: Tehnici moderne în artă, bloc VI, aula 311
    Formator: Rusu Valentin
  • Master class: Tehnici mixte, bloc VI, aula 306
    Formator: Morărescu Ion
  • Master class: Ceramica artistică, bloc VI, aula 104
    Formator: Șugjda Svetlana
  • Master class: Sculptura, bloc VI, aula 107
    Formator: Zderciuc Ion
  • Master class: Prelucrarea artistică a pielii, bloc VI, aula 210
    Formator: Prangache Liuba

 

În Olimpiada au participat 66 profesori și 202 elevi din 23 școli a Republicii:

  1. Liceul ”Prometeu”; ”Da Vinci”; ARTICO
  2. Liceul Teoretic ”Pro Succes”
  3. Colegiul de Arte Plastice ”A.Plămădeală”
  4. LTPA ”Mihail Berezovschi”
  5. Școala de Arte Strășeni
  6. Școala de Arte Ciorescu
  7. Școala de Arte Plastice Orhei
  8. Școala de Arte Costești, Râșcani
  9. Colegiul de Arte ”Nicolae Botgros”
  10. Școala de Arte ”G. Enescu”, Călărași
  11. Școala de Arte ”Valeriu Poleacov”
  12. LTPA ”Ion și Doina Aldea Teodorovici”
  13. Școala de Arte Plastice ”N. Moisei”, Telenești
  14. Școala de Arte Plastice mun. Bălți
  15. Liceul Teoretic ”Dacia”
  16. Colegiul ”Iulia Hașdeu”, Cahul
  17. Colegiul Tehnologic
  18. Liceul Academic de Arte Plastice ”Igor Vieru”
  19. Centrul de Excelență în Construcții
  20. Școala de Arte Plastice ”Alexei Șciusev”
  21. Liceul Teoretic „Mihail Sadoveanu„ Călărași
  22. Liceul Teoretic ”Spiru Haret”
  23. Liceul Teoretic ”M.Grecu”