Olimpiada la Arta Plastică Și Educație Tehnologică 2022

Olimpiada Instituțională 2022
la Arta Plastică și Educație Tehnologică

Lista câștigătorilor:
  • Categoria CLASA A-XII-A/COLEGIU ANUL IV
🔺ARTA PLASTICĂ:
1) Locul I – Popovici Anastasia ( Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
2) Locul II – Cotorobai Ion (IP Centru de excelență în construcții),
3) Locul II – Bobuioc Daria (IPLT “D. Cantemir ”),
4) Locul III – Cerhean Xenia (IPLT “D. Cantemir ”),
5) Locul III – Papușin Roman (LTA “C. Sibirski”).
🔺EDUCAȚIA TEHNOLOGICĂ:
1) Locul I – Malina Ana ( Colegiul Tehnologic Chișinău),
2) Locul II – Cojocaru Mihaela (Colegiul Tehnologic Chișinău),
3) Locul III – Pînzari Ionela (Școala raională de Arte Plastice, or. Șoldănești).
  • Categoria COLEGIU ANUL I-III
🔺ARTA PLASTICĂ:
1) Locul I – Bunacalea Artur (IP Centru de excelență în construcții),
2) Locul II – Cebotari Daniel (IP Centru de excelență în construcții),
3) Locul II – Mihaela Manoli (IP Centru de excelență în construcții),
4) Locul III – Bulat Diana (IP Centru de excelență în construcții),
5) Locul III – Chirică Valeria (IP Centru de excelență în construcții),
6) Mențiune – Faureanu Ion (IP Centru de excelență în construcții),
7) Mențiune – Nicula Nicolae (IP Centru de excelență în construcții),
8)Mențiune – Onica Nina (IP Centru de excelență în construcții),
9) Mențiune – Renata Postolachi (IP Centru de excelență în construcții),
10) Mențiune – Scripnic Ana (IP Centru de excelență în construcții).
🔺EDUCAȚIA TEHNOLOGICĂ:
1) Locul I – Ghermanova Corina (Colegiul Tehnologic Chișinău),
2) Locul II – Gogu Romina (Colegiul Tehnologic Chișinău),
3) Locul II – Platon Nicoleta (Colegiul Tehnologic Chișinău),
4) Locul III – Iordachi Felicia (Colegiul Tehnologic Chișinău),
5) Locul III – Saghin Grația (Colegiul Tehnologic Chișinău),
6) Mențiune – Meriuță Felicia (Colegiul Tehnologic Chișinău),
7) Mențiune – Kelsa Inna (Colegiul Tehnologic Chișinău),
8)Mențiune – Mihail Andriana (Colegiul Tehnologic Chișinău),
9) Mențiune – Colesnic Vera (Colegiul Tehnologic Chișinău),
10) Mențiune – Bușilă Alina (Colegiul Tehnologic Chișinău).
  • Categoria CLASA A-XI-A
🔺ARTA PLASTICĂ:
1) Locul I – Osoianu Tatiana (Școala Arte Plastice Bălți),
2) Locul II – Darii Anastasia (Școala Arte Plastice Bălți),
3) Locul II – Vorfolomei D. (Liceul Teoretic “Mihai Grecu”),
4) Locul III – Străjescu Daniela (Școala Arte Plastice Bălți),
5) Locul III – Gonța Ecaterina (Instituția Publică Liceul Teoretic cu Profil de Arte „Mihail Berezovschi),
6) Mențiune – Mamalîga Svetlana (Liceul Teoretic “Mihai Grecu”),
7) Mențiune – Scutaru Damian (Instituția Publică Liceul Teoretic cu Profil de Arte „Mihail Berezovschi”),
8)Mențiune – Susarenco Andreea (Instituția Publică Liceul Teoretic cu Profil de Arte „Mihail Berezovschi”),
9) Mențiune – Lachi Alexandru (Școala raională de Arte Plastice, or. Șoldănești),
10) Mențiune – Tcaci Iuliana (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”).
🔺EDUCAȚIA TEHNOLOGICĂ:
1)Locul I – Postolati Olga (Școala Arte Plastice Bălți).
  • Categoria CLASA A-X-A
🔺ARTA PLASTICĂ:
1) Locul I – Xenia Covîleac (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
2) Locul II – Moscaliuc Maxim (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
3) Locul II – Semenova Daria (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
4) Locul III – Panfile Emilia-Elisabet (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
5) Locul III – Ciuhur Tatiana (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
6) Mențiune – Șaragova Valeria (Școala Arte Plastice Bălți),
7) Mențiune – Său Anna (Școala Arte Plastice Bălți),
8)Mențiune – Grigoriev Arina (LT Vasile Suhomlinschii),
9) Mențiune – Mîțablîndă Alvian (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
10) Mențiune – Cioclu Evelina (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”).
🔺EDUCAȚIA TEHNOLOGICĂ:
1)Locul I – Cucoș Marinela (Școala Arte Plastice Bălți),
2)Locul II – Său Tatiana (Școala Arte Plastice Bălți),
3)Locul II – Ivahnenco Daria (Școala Arte Plastice Bălți).
  • Categoria CLASA A-IX-A
🔺ARTA PLASTICĂ:
1) Locul I – Schiță Dana (Școala raională de Arte Plastice, or. Șoldănești),
2) Locul II – Bulgac Sofia (Școala raională de Arte Plastice, or. Șoldănești),
3) Locul II – Sîrbu Natalia (Școala Raională de Arte Plastice ”Nicolae Moisei” Telenești),
4) Locul III – Tintiuc Maria (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
5) Locul III – Lupușor Mădălina (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
6) Mențiune – Geru Ilinca (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
7) Mențiune – Șaramet Elena (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
8)Mențiune – Ciumac Carolina (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
9) Mențiune – Covaș Vladislava (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
10) Mențiune – Priseajniuc Ecaterina (Școala Arte Plastice Bălți).
🔺EDUCAȚIA TEHNOLOGICĂ:
1)Locul I – Procofieva Anastasia (Școala Arte Plastice Bălți),
2)Locul II – Șeremetieva Victoria (Școala Arte Plastice Bălți),
3)Locul II – Berezova Anastasia (Școala Arte Plastice Bălți),
4)Locul III – Nedelciuc Ecaterina (Școala Arte Plastice Bălți),
5)Locul III – Boghiu Veronica (Școala Raională de Arte Plastice ”Nicolae Moisei” Telenești),
6) Mențiune – Serbușca Zlata (Școala Arte Plastice Bălți).
Sincere felicitări!

Mulțumim Petru Leca pentru poze și video.

ZIUA UȘILOR DESCHISE 2022

ZIUA UȘILOR DESCHISE LA FACULTATEA ARTE PLASTICE ȘI DESIGN 2022

Dragi absolvenți ai instituțiilor de învățământ preuniversitar,
Facultatea Arte Plastice și Design, UPSC „Ion Creangă” are deosebita plăcere de a vă invita la o activitate specială – Ziua Ușilor Deschise, în cadrul căreia veți descoperi ofertele educaționale ale la ciclul I, licență, ciclului II, master, dar și serie de master-classuri.
Evenimentul se va desfășura:
în data de 14 APRILIE 2022, în format ONLINE, ora 13:00
Formular de înregistrare: https://forms.gle/iarFyAG1Qjk9KJHh9
Program:
  • 13:00 – Deschiderea evenimentului – Turul virtual al Universității
  • 13:15: – „Cunoaște-ți Facultatea: întrebări și răspunsuri” – Turul virtual al Facultăților
În data de 16 APRILIE 2022, OFFLINE, ora 10:30, (bl. 6, sala 318, str. Cornului 10, Chișinău)
De asemenea, sunt invitați să participe părinți, cadre didactice și toți cei interesați.
PROGRAM 16 APRILIE 2022:
1) Ora 10.30
– Valentin Russu, Catedra Studiul artelor, Grafica și Metodologia instruirii
“Grafica pe umed”
2) Ora 10.30
– Reabenchi Eugeniu, Catedra Arta Decorativă,
“Fashion tech: Colaj artistic- ” moda în viitorul apropiat” Noi profesii cu baza designului vestimentar
3) Ora 11.15
– Prangache Liuba, Catedra Arta Decorativă,
“Metode si tehnici de coasere în prelucrarea artistică a pielei”
4) Ora 11.15
– Alavațchi Alexandru, Catedra Pictură
„Natura statică”, principii de bază
5) Ora 12.00
– Șugjda Svetlana, Catedra Arta Decorativă,
„Designul pandativului în ceramic artistică”
6) Ora 12.00
– Adrian Cucereavîi, Catedra Studiul artelor, Grafica și Metodologia instruirii,
“Tehnici grafice moderne”
7) Ora 13.00
– Valeriu Herța, Catedra Studiul artelor, Grafica și Metodologia instruirii,
“Caligrafia. Alfabetul latin”
Vă așteptăm cu mare drag!

Conferința științifică națională cu participare internațională

Conferința științifică națională
cu participare internațională 2022

În data de 25.03.22, în cadrul Facultății Arte Plastice și Design, Universitatea Pedagogică de Stat ”Ion Creangă” din Chișinău, în regim online, s-a desfășurat Conferința științifică națională cu participare internațională „Probleme ale științelor socioumanistice și ale modernizării învățământului”.

Profesorii și invitații facultății și-au prezentat comunicările științifice în cadrul Secțiunii ARTA CONTEMPORANĂ ȘI PERSPECTIVELE MODERNE ÎN EDUCAȚIA ARTISTICO-PLASTICĂ ȘI ÎN DESIGN, coordonator și moderator: dr., conf. univ. Ludmila Mokan-Vozian.

Participanții la eveniment au scos în vizor subiecte și probleme legate de realizările și tendințele artei naționale și universale, ale designului contemporan, valori estetice ale patrimoniului cultural, valențe și perspective ale practicilor educaționale contemporane.

Mulțumim tuturor participanților pentru conlucrare!

A piece for peace

Expoziție personală a profesorului facultății
Valentin Rusu

Pe data de 17 martie 2022 a fost vernisată expoziția personală de pictură și grafică a lui Valentin Rusu cu genericul «A piece for peace» la Centrul Expozițional «Constantin Brâncuși» din Chișinău.

Expoziția cuprinde 31 de lucrări de pictură și 28 de grafică. Lucrările de grafică au fost realizate în luna martie 2021, iar cele de pictură în februarie-martie 2022.

«Mesajul pe care mi-am dorit să-l exprim în aceste lucrări este cel pentru pace, deoarece în țara vecină e război. Vreau să scot din culori tot ce îmi stă în puteri. Le doresc tuturor mult succes într-o lume pașnică».

-Valentin Rusu

Valentin Rusu este membru titular al Uniunii Artiștilor Plastici din Moldova. În prezent este lector universitar la Facultatea Arte Plastice și Design, Universitatea Pedagogică de Stat Ion Creangă, specialitatea desen.

Mulțumim pentru fotografii: Elena Radu și Anna Mazur. Expoziția va fi deschisă până la 3 aprilie 2022.

expoziția concurs de artă plastică

Creangă ca model de educație
în viziunea tinerilor artiști plastici

Stimați studenți,

Universitate Pedagogică de Stat „Ion Creangă”, în colaborare cu Facultatea Arte Plastice și Design, organizează expoziția concurs de artă plastică „Creangă ca model de educație în viziunea tinerilor artiști plastici”. La concurs sunt încurajați să participe studenți din anul I-IV, de la oricare program de studiu.

Condiții de participare:

  • Se acceptă lucrări de pictură, artă decorativă, grafică (inclusiv produse digitale), executate în diverse tehnici.
  • Se acceptă lucrări executate individual și în grup.
  • Lucrările vor fi executate pe format A3.
  • Datele de identificare ale concurenților vor fi prezentate în partea de jos a lucrării, colțul din dreapta și vor conține următoarele informații: 1. Nume. Prenume, 2. Anul, grupa, 3. Denumirea lucrării.

Criterii de evaluare:

  • Profunzimea și originalitatea mesajului transmis.
  • Respectarea condițiilor probei
  • Expresivitatea limbajului valorizat în raport cu produsul elaborat.
  • Folosirea materialelor adecvate tipului de produs.

Prezentarea produselor finale:
Data limită de transmitere a lucrărilor: 7 martie 2022, la adresa apd215@upsc.md.

Premii oferite:
Organizarea activității de premiere va avea loc în Clasa Viitorului, bl. 1 a UPS „Ion Creangă”, la data de 10 martie 2022. Pentru performanță în cadrul probei „Creația crengiană în viziunea tinerilor artiști plastici”, învingătorii în concurs vor beneficia de trofee/diplome adecvate și premii bănești, după cum urmează:

Premiul mare  (1) – 1000 de lei
Premiul doi  (2) – 500 de lei
Premiul trei (3)  – 250 de lei
Mențiuni (4)  – 100 de lei.

Vă urăm succes și așteptăm cu drag propriile creații, conform genericului.