Vernisajul Expoziției în Drochia

«Autentice comori, zugrăvite în culori»,
vernisajul expoziției în Drochia

În data de 18 mai 2022 a avut loc vernisajul Taberei de Pictură în orașul Drochia organizată de Facultatea Arte Plastice și Design, unde au participat reprezentanții Administrației Publice locale și reprezentanții Universității: Ana Simac, decanul Facultății Arte Plastice și Design, Simion Zamșa conferențiar universitar, Andrei Castraveț lector universitar, Alexandru Alavațchi, lector universitar și Adrian Cucereavîi, lector universitar. Evenimentul a fost organizat cu prilejul Zilei Internaționale a Muzeelor.

Lucrările din expoziția prezentată au rămas în patrimoniul Muzeului de Istorie, Etnografie și Artă din Drochia.

Sincere mulțumiri Domnului Director al Muzeului de Istorie, Etnografie și Artă din Drochia, Domnului Dumitru Postovanu și Rectorului Universitatății Pedagogice de Stat “Ion Creangă” din Chișinău, Doamnei Alexandra Barbăneagră pentru susținerea acordată realizării Taberei.

Sperăm și in continuare la o colaborare fructuoasă și sustenabilă în beneficiul comunității.

Tabără de Pictură

Tabără de Pictură în orașul Drochia organizată de Facultatea Arte Plastice și Design

În perioada 12-18 mai 2022, studenții anului II, III și IV, programul de studiu Grafică,  Facultatea Arte Plastice și Design, au participat la Tabăra de Pictură în Drochia, organizată de Universitatea Pedagogică de Stat “Ion Creangă” din Chișinău, coordonată de profesorii universității, Simion Zamșa conferențiar universitar și Andrei Castraveț lector universitar, în colaborare cu Consiliul Raional, Direcția Cultură, Tineret, Turism și Sport și Muzeul de Istorie, Etnografie și Artă din Drochia.

Studenții au făcut cunoștința cu locurile pitorești din raionul și orașul Drochia.
Pe parcursul Taberei studenții Facultății au lucrat împreună cu elevii din Studioul privat de arte plastice RADUGA din Drochia, condus de artiștii locali Victor Tetco și Ludmila Tetco, Membri UAP din Republica Moldova.

În final participanții au realizat mai mult de 30 de lucrai de arte plastice.

Universitatea Pedagogică de Stat “Ion Creangă” a susținut financiar organizarea și realizarea taberei.

Noaptea Europeană a Muzeelor, ediția 2022

Noaptea Europeană a Muzeelor, ediția 2022

Pe data de 14 mai 2022, studenții Facultății Arte Plastice și Design, UPSC Ion Creangă au participat la Noaptea Europeană a Muzeelor, ediția 2022.

Colecția vestimentară „Istorii urbane”, realizată de studenții ciclulul I, programului de studii Design vestimentar, Facultatea Arte Plastice și Design, UPS „Ion Creangă”  în colaborare cu Colegiul de Arte “V.Postoikin” din Bender a fost prezentată la Muzeul de Istorie a Orașului Chișinău. În cadrul evenimentului au mai fost prezentate colecțiile absolvenților facultății: “Back home”, autor Tatiana Bordeanu și “Renașterea basmeloar” de Anastasia Polișiuc .

La Muzeul de Etnografie a orașului Chișinău au fost prezentate colecțiile cu motive și ornamente tradiționale:

  • Colecția “Moșteniri din Humulești”, creată de studenții anului I – Olesea Braga, Andrea-Anastasia Chifa, Alina Mocanu;
  • Colecția absolventei Irina Fruntașu “Vechiul în nou, noul în vechi”;
  • Colecția absolventei Valentina Trifan “Eden”.

Aducem sincere mulțumiri studenților, care au participat în defileu în calitate de modele, voluntarilor, doamnei Valeria Suruceanu, directorului Muzeului de Istoriei a Orașului Chișinău, doamnei Ala Leancă, lectorului facultății, doamnei Natalia Sajin, asis.univ. și doamnei Ana-Maria Postolache, asis.univ. pentru contribuirea la organizare evenimentului.

Video time: 2.29

Olimpiada la Arta Plastică Și Educație Tehnologică 2022

Olimpiada Instituțională 2022
la Arta Plastică și Educație Tehnologică

Lista câștigătorilor:

Categoria CLASA A-XII-A/COLEGIU ANUL IV

🔺 ARTA PLASTICĂ:
1) Locul I – Popovici Anastasia ( Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
2) Locul II – Cotorobai Ion (IP Centru de excelență în construcții),
3) Locul II – Bobuioc Daria (IPLT “D. Cantemir ”),
4) Locul III – Cerhean Xenia (IPLT “D. Cantemir ”),
5) Locul III – Papușin Roman (LTA “C. Sibirski”).
🔺 EDUCAȚIA TEHNOLOGICĂ:
1) Locul I – Malina Ana ( Colegiul Tehnologic Chișinău),
2) Locul II – Cojocaru Mihaela (Colegiul Tehnologic Chișinău),
3) Locul III – Pînzari Ionela (Școala raională de Arte Plastice, or. Șoldănești).

Categoria COLEGIU ANUL I-III

🔺 ARTA PLASTICĂ:
1) Locul I – Bunacalea Artur (IP Centru de excelență în construcții),
2) Locul II – Cebotari Daniel (IP Centru de excelență în construcții),
3) Locul II – Mihaela Manoli (IP Centru de excelență în construcții),
4) Locul III – Bulat Diana (IP Centru de excelență în construcții),
5) Locul III – Chirică Valeria (IP Centru de excelență în construcții),
6) Mențiune – Faureanu Ion (IP Centru de excelență în construcții),
7) Mențiune – Nicula Nicolae (IP Centru de excelență în construcții),
8)Mențiune – Onica Nina (IP Centru de excelență în construcții),
9) Mențiune – Renata Postolachi (IP Centru de excelență în construcții),
10) Mențiune – Scripnic Ana (IP Centru de excelență în construcții).
🔺 EDUCAȚIA TEHNOLOGICĂ:
1) Locul I – Ghermanova Corina (Colegiul Tehnologic Chișinău),
2) Locul II – Gogu Romina (Colegiul Tehnologic Chișinău),
3) Locul II – Platon Nicoleta (Colegiul Tehnologic Chișinău),
4) Locul III – Iordachi Felicia (Colegiul Tehnologic Chișinău),
5) Locul III – Saghin Grația (Colegiul Tehnologic Chișinău),
6) Mențiune – Meriuță Felicia (Colegiul Tehnologic Chișinău),
7) Mențiune – Kelsa Inna (Colegiul Tehnologic Chișinău),
8)Mențiune – Mihail Andriana (Colegiul Tehnologic Chișinău),
9) Mențiune – Colesnic Vera (Colegiul Tehnologic Chișinău),
10) Mențiune – Bușilă Alina (Colegiul Tehnologic Chișinău).

Categoria CLASA A-XI-A

🔺 ARTA PLASTICĂ:
1) Locul I – Osoianu Tatiana (Școala Arte Plastice Bălți),
2) Locul II – Darii Anastasia (Școala Arte Plastice Bălți),
3) Locul II – Vorfolomei D. (Liceul Teoretic “Mihai Grecu”),
4) Locul III – Străjescu Daniela (Școala Arte Plastice Bălți),
5) Locul III – Gonța Ecaterina (Instituția Publică Liceul Teoretic cu Profil de Arte „Mihail Berezovschi),
6) Mențiune – Mamalîga Svetlana (Liceul Teoretic “Mihai Grecu”),
7) Mențiune – Scutaru Damian (Instituția Publică Liceul Teoretic cu Profil de Arte „Mihail Berezovschi”),
8)Mențiune – Susarenco Andreea (Instituția Publică Liceul Teoretic cu Profil de Arte „Mihail Berezovschi”),
9) Mențiune – Lachi Alexandru (Școala raională de Arte Plastice, or. Șoldănești),
10) Mențiune – Tcaci Iuliana (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”).
🔺 EDUCAȚIA TEHNOLOGICĂ:
1) Locul I – Postolati Olga (Școala Arte Plastice Bălți).

Categoria CLASA A-X-A

🔺 ARTA PLASTICĂ:
1) Locul I – Xenia Covîleac (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
2) Locul II – Moscaliuc Maxim (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
3) Locul II – Semenova Daria (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
4) Locul III – Panfile Emilia-Elisabet (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
5) Locul III – Ciuhur Tatiana (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
6) Mențiune – Șaragova Valeria (Școala Arte Plastice Bălți),
7) Mențiune – Său Anna (Școala Arte Plastice Bălți),
8)Mențiune – Grigoriev Arina (LT Vasile Suhomlinschii),
9) Mențiune – Mîțablîndă Alvian (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
10) Mențiune – Cioclu Evelina (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”).
🔺 EDUCAȚIA TEHNOLOGICĂ:
1) Locul I – Cucoș Marinela (Școala Arte Plastice Bălți),
2) Locul II – Său Tatiana (Școala Arte Plastice Bălți),
3) Locul II – Ivahnenco Daria (Școala Arte Plastice Bălți).

Categoria CLASA A-IX-A

🔺 ARTA PLASTICĂ:
1) Locul I – Schiță Dana (Școala raională de Arte Plastice, or. Șoldănești),
2) Locul II – Bulgac Sofia (Școala raională de Arte Plastice, or. Șoldănești),
3) Locul II – Sîrbu Natalia (Școala Raională de Arte Plastice ”Nicolae Moisei” Telenești),
4) Locul III – Tintiuc Maria (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
5) Locul III – Lupușor Mădălina (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
6) Mențiune – Geru Ilinca (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
7) Mențiune – Șaramet Elena (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
8) Mențiune – Ciumac Carolina (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
9) Mențiune – Covaș Vladislava (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
10) Mențiune – Priseajniuc Ecaterina (Școala Arte Plastice Bălți).
🔺 EDUCAȚIA TEHNOLOGICĂ:
1) Locul I – Procofieva Anastasia (Școala Arte Plastice Bălți),
2) Locul II – Șeremetieva Victoria (Școala Arte Plastice Bălți),
3) Locul II – Berezova Anastasia (Școala Arte Plastice Bălți),
4) Locul III – Nedelciuc Ecaterina (Școala Arte Plastice Bălți),
5) Locul III – Boghiu Veronica (Școala Raională de Arte Plastice ”Nicolae Moisei” Telenești),
6) Mențiune – Serbușca Zlata (Școala Arte Plastice Bălți).
Sincere felicitări!

Mulțumim Petru Leca pentru poze și video.