Lansarea Laboratorului de Inovații Creative

Lansarea Laboratorului de Inovații Creative

  

La 23 mai în incinta Centrului Național de Inovații Digitale în Educație „Clasa Viitorului” a UPS „Ion Creangă” a avut loc lansarea oficială a Laboratorului Inovațiilor Creative al Facultății Arte Plastice și Design. Evenimentul este realizat sub egida Biroului național „Europa Creativă”,  în parteneriat cu Ministerul Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova și Comitetul Național ICOM Moldova.

Laboratorului Inovațiilor Creative vină  în susținerea cadrelor didactice și studenților din domeniul învățământului artistic din Republica Moldova, pentru a stimula și facilita procesul de utilizare a inovațiilor creative, a noilor tehnici și tehnologii artistice, tehnici de comunicare vizuală în domeniul artelor și designului.

Laboratorul va avea drept scop promovarea și susținerea procesului de implementare și utilizare a tehnologiilor și inovațiilor creative în  sistemul educației artistice atât în cadrul facultății cât și în învățământul artistic din Republica Moldova, promovarea  și implementarea inovațiilor creative în cadrul liceelor de profil , școlilor și colegiilor de arte, studiourilor de artă ,dar și pentru publicul larg. La deschiderea a avut loc întâlnirea studenților și masteranzilor facultății cu conducerea universității, reprezentanți ai Ministerului Educației, Culturii și Cercetării și ai echipei Biroului național „Europa Creativă”, reprezentanți ai instituțiilor culturale din Moldova, ai afacerilor IT, experți invitați, profesori din străinătate, precum și alte personalități creative, și reprezentanți ai mass-media.

Andrei Chistol, Secretar de Stat în domeniul culturii a MECC, Nicolae Chicuș, rectorul UPS „I. Creangă”, au întâmpinat participanții cu un discurs de bun-venit. Invitații au avut ocazia să ia cunoștință de activitățile facultății, precum și de planurile viitoare de dezvoltare a laboratorului, care au fost prezentate de decanul facultății Arte plastice și Design, Ana Simac. Coordonatorul sub-programului „Cultura”, Valeria Suruceanu, a vorbit despre posibilitățile pentru organizațiile culturale de a participa la programul „Europa Creativă”, a prezentat condițiile specifice de participare la concursul de proiecte.

Cea de-a doua parte a întâlnirii a fost dedicată prezentărilor de practici concrete și proiecte inovatoare din domeniul industriilor creative legate de noile tehnologii, prezentate de Simion Zamșa, maestru în Arte și Alexandru Ermurache, designer, lector UPS „I. Creangă”.

Iulia Golodnikova, expert la Fondul Cultural Ucrainean, a prezentat participanților noile tendințe în dezvoltarea unei economii creative cu exemple de dezvoltare a noilor spații creative, devenind locuri de producție și consum de noi produse culturale.  Partea practică a atelierului prevede colaborarea între studenți și profesori asupra planului de dezvoltare a Laboratorul Inovațiilor Creative. Este planificat ca acest laborator studențesc să devină o platformă pentru cooperarea ulterioară a studenților și cadrelor didactice pentru dezvoltarea și implementarea de proiecte și idei comune ce țin de artă și cultură, folosind potențialul creativ și cele mai noi tehnologii în artă și design.

Lista câștigătorilor la Olimpiada instituțională la Educație plastică și tehnologică

Lista Câștigătorilor La Olimpiada Instituțională La Educație Plastică și Tehnologică:

14 ani și mai puțin:

  • Educație plastică:

Locul I
Nastas Valensia – ȘA ”V.Poleacov”

Locul II
Duja Jaclin – ȘA ”A.Stârcea”

Mențiune:
Pînzari Alexandra – CRCT ”Artico”

  • Educație tehnologică:

Bihovscaia Iulia – CRCT ”Artico”


Clasa IX:

  • Educație plastică:

Locul I
Furtună Olivia – ȘAP ”N.Moisei”, Telenești

Locul II
Hangan Elena – ȘAP ”N.Moisei”, Telenești

Locul III
Ursu Valentina – ȘA ”V.Poleacov”
Caprian Nicolae – ȘAP ”N.Moisei”, Telenești

Mențiune
Jangă Alexandru – CRCT ”Artico”

  • Educație tehnologică:

Locul I
Corman Marionela – ȘAP ”N.Moisei”, Telenești

Locul II
Buga Viorica – ȘAP ”N.Moisei”, Telenești

Locul III
Stroici Gabriela – ȘAP ”N.Moisei”, Telenești


Clasa X:

  • Educație plastică:

Locul I
Cazacu Irina – LTPA ”M.Berezovschi”
Procopișina Diana – ȘAP ”A.Șciusev”

Locul II
Golovco Anghelina – ȘAP Bălți

Locul III
Oprea Alina – LTPA ”Doina și Ion Aldea Teodorovici”

Mențiune
Peretochina Irina – ȘAP ”A.Șciusev”


Clasa XI:

  • Educație plastică:

Locul I
Dolinsckii Vladislav – LT ”Dacia”
Sanduța Ariadna – ȘAP Bălți

Locul II
Anghel Irina – LTPA ”M.Berezovschi”

Locul III
Urizica Patricia – ȘAP ”A.Șciusev”

Mențiune
Efros Adelina – LT ”Spiru Haret”
Sedlețchi Xenia – LT ”M.Grecu”
Moraru Mihaela – ȘAP ”A.Stârcea”
Anghel Ana – LTPA ”M.Berezovschi”
Vetreniuc Anastasia – ȘAP Bălți

  • Educație tehnologică

Locul II
Mereuță Andi – LTPA ”Doina și Ion Aldea Teodorovici”

Locul III
Nastase Cătălina – ȘA ”G.Enescu”

Mențiune
Perju Anastasia – Colegiul Tehnologic


Clasa XII:

  • Educație plastică:

Locul I
Cecalin Ecaterina – LTPA ”M.Berezovschi”
Onciu Mihail – LAAP ”I.Vieru”

Locul II
Mindrean Doina – LAAP ”I.Vieru”
Pelin Corina – LTPA ”Ion și Doina Aldea Teodorovici”

Locul III
Bantuș Tudor – LT ”A.Mateevici”
Bontea Radu – ȘAP ”N.Moisei”, Telenești
Nemțanu Daniela – LAAP ”I.Vieru”

Mențiune
Cebanu Sandală – LAAP ”I.Vieru”
Doni Maria – Liceul ”Gaudeamus”
Fostica Natalia – LAAP ”I.Vieru”
Zburlea Marinella – Liceul ”Pro-Succes”
Melniciuc Janna – ȘAP ”A.Șciusev”

  • Educație tehnologică

Locul I
Gladiniuc Izabella – LT ”M.Stratulat”, Boșcani, Criuleni

Locul II
Antoniuc Daniela – LTPA ”Doina și Ion Aldea Teodorovici”


Colegii:

  • Educație plastică

Locul I
Cotorobai Daniela – CEAP ”A.Plămădeală”
Bandalac Liviu – CE în Construcții
Ciumac Nicoleta – CE în Construcții
Grajdean Cristina – Burdianov Tatiana – CE în Construcții

Locul II
Topal Natalia – Colegiul ”I.Hașdeu” din Cahul
Țarelea Corina – CE în Construcții
Culicovschi Vladimir – CE în Construcții
Horobani Dragoș – CEAP ”A.Plămădeală”
Aculov Cloe – CE în Construcții
Țugulschii Daniel – CE în Construcții
Ceban Snejana – CE în Construcții
Drăgan Alexandrina – CE în Construcții
Brodesco Doina – CE în Construcții
Bordianov Tatiana – CE în Construcții

Locul III
Zarilo Uliana – CEAP ”A.Plămădeală”
Orlova Margareta  – CEAP ”A.Plămădeală”
Grajdean Cristina – CE în Construcții
Voloșin Octavian – CE în Construcții
Levința Valentina – CE în Construcții
Crețu Alina – CE în Construcții
Cogălniceanu Taisia – CE în Construcții
Bercaru Valeria – CE în Construcții

Mențiune
Antoni Dana – Colegiul ”Iulia Hașdeu” din Cahul
Tanasiev Dumitru – CE în Construcții
Mustață Sergiu – CE în Construcții
Coruiman Doina – CAP ”A.Plămădeală”
Suveica Diana – CE în Construcții
Beșliu Aliona – Colegiul ”Iulia Hașdeu” din Cahul
Cornici Daniela – CE în Construcții
Gaidașenco Artiom – Colegiul ”Iulia Hașdeu” din Cahul
Donici Daniel – Colegiul ”Iulia Hașdeu” din Cahul
Macarenco Lilia – CE în Construcții
Trâmbaci Grigore – CE în Construcții
Savin Mihai – CE în Construcții
Barbălată Ana – CE în Construcții
Ciornîi  Liliana – CE în Construcții
Musteață Sergiu – CE în Construcții
Ursu Diana – CE în Construcții
Mișanovschi Dan – CE în Construcții
Gîlea Daniela – CE în Construcții
Oprea Nicolai – CE în Construcții

  • Educație tehnologică

Locul I
Cravțov Camelia – Colegiul ”I.Hașdeu”, Soroca

Locul II
Pușcaș Iuliana – Colegiul de Arte ”N.Botgros”, Soroca
Uzun Natalia – Colegiul Tehnologic din Chișinău

Locul III
Carcea Elena – ȘAP ”N.Moisei”, Telenești
Niculița Alina – Colegiul ”I.Hașdeu”, Cahul

Mențiune
Crudu Diana – Colegiul ”Iulia Hașdeu” din Cahul
Cara Valentina – Colegiul Tehnologic
Vițelaru Anastasia – Colegiul Tehnologic
Guțu Dina – CA ”N.Botgros” din Soroca
Balan Anastasia – CA ”N.Botgros” din Soroca
Zaporojan Alexandru – CA ”N.Botgros” din Soroca
Radu Irina – CAP ”A.Plămădeală”