Noaptea Europeană a Muzeelor, ediția 2022

Noaptea Europeană a Muzeelor, ediția 2022

Pe data de 14 mai 2022, studenții Facultății Arte Plastice și Design, UPSC Ion Creangă au participat la Noaptea Europeană a Muzeelor, ediția 2022.

Colecția vestimentară „Istorii urbane”, realizată de studenții ciclulul I, programului de studii Design vestimentar, Facultatea Arte Plastice și Design, UPS „Ion Creangă”  în colaborare cu Colegiul de Arte “V.Postoikin” din Bender a fost prezentată la Muzeul de Istorie a Orașului Chișinău. În cadrul evenimentului au mai fost prezentate colecțiile absolvenților facultății: “Back home”, autor Tatiana Bordeanu și “Renașterea basmeloar” de Anastasia Polișiuc .

La Muzeul de Etnografie a orașului Chișinău au fost prezentate colecțiile cu motive și ornamente tradiționale:

  • Colecția “Moșteniri din Humulești”, creată de studenții anului I – Olesea Braga, Andrea-Anastasia Chifa, Alina Mocanu;
  • Colecția absolventei Irina Fruntașu “Vechiul în nou, noul în vechi”;
  • Colecția absolventei Valentina Trifan “Eden”.

Aducem sincere mulțumiri studenților, care au participat în defileu în calitate de modele, voluntarilor, doamnei Valeria Suruceanu, directorului Muzeului de Istoriei a Orașului Chișinău, doamnei Ala Leancă, lectorului facultății, doamnei Natalia Sajin, asis.univ. și doamnei Ana-Maria Postolache, asis.univ. pentru contribuirea la organizare evenimentului.

Video time: 2.29

Olimpiada la Arta Plastică Și Educație Tehnologică 2022

Olimpiada Instituțională 2022
la Arta Plastică și Educație Tehnologică

Lista câștigătorilor:
  • Categoria CLASA A-XII-A/COLEGIU ANUL IV
🔺ARTA PLASTICĂ:
1) Locul I – Popovici Anastasia ( Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
2) Locul II – Cotorobai Ion (IP Centru de excelență în construcții),
3) Locul II – Bobuioc Daria (IPLT “D. Cantemir ”),
4) Locul III – Cerhean Xenia (IPLT “D. Cantemir ”),
5) Locul III – Papușin Roman (LTA “C. Sibirski”).
🔺EDUCAȚIA TEHNOLOGICĂ:
1) Locul I – Malina Ana ( Colegiul Tehnologic Chișinău),
2) Locul II – Cojocaru Mihaela (Colegiul Tehnologic Chișinău),
3) Locul III – Pînzari Ionela (Școala raională de Arte Plastice, or. Șoldănești).
  • Categoria COLEGIU ANUL I-III
🔺ARTA PLASTICĂ:
1) Locul I – Bunacalea Artur (IP Centru de excelență în construcții),
2) Locul II – Cebotari Daniel (IP Centru de excelență în construcții),
3) Locul II – Mihaela Manoli (IP Centru de excelență în construcții),
4) Locul III – Bulat Diana (IP Centru de excelență în construcții),
5) Locul III – Chirică Valeria (IP Centru de excelență în construcții),
6) Mențiune – Faureanu Ion (IP Centru de excelență în construcții),
7) Mențiune – Nicula Nicolae (IP Centru de excelență în construcții),
8)Mențiune – Onica Nina (IP Centru de excelență în construcții),
9) Mențiune – Renata Postolachi (IP Centru de excelență în construcții),
10) Mențiune – Scripnic Ana (IP Centru de excelență în construcții).
🔺EDUCAȚIA TEHNOLOGICĂ:
1) Locul I – Ghermanova Corina (Colegiul Tehnologic Chișinău),
2) Locul II – Gogu Romina (Colegiul Tehnologic Chișinău),
3) Locul II – Platon Nicoleta (Colegiul Tehnologic Chișinău),
4) Locul III – Iordachi Felicia (Colegiul Tehnologic Chișinău),
5) Locul III – Saghin Grația (Colegiul Tehnologic Chișinău),
6) Mențiune – Meriuță Felicia (Colegiul Tehnologic Chișinău),
7) Mențiune – Kelsa Inna (Colegiul Tehnologic Chișinău),
8)Mențiune – Mihail Andriana (Colegiul Tehnologic Chișinău),
9) Mențiune – Colesnic Vera (Colegiul Tehnologic Chișinău),
10) Mențiune – Bușilă Alina (Colegiul Tehnologic Chișinău).
  • Categoria CLASA A-XI-A
🔺ARTA PLASTICĂ:
1) Locul I – Osoianu Tatiana (Școala Arte Plastice Bălți),
2) Locul II – Darii Anastasia (Școala Arte Plastice Bălți),
3) Locul II – Vorfolomei D. (Liceul Teoretic “Mihai Grecu”),
4) Locul III – Străjescu Daniela (Școala Arte Plastice Bălți),
5) Locul III – Gonța Ecaterina (Instituția Publică Liceul Teoretic cu Profil de Arte „Mihail Berezovschi),
6) Mențiune – Mamalîga Svetlana (Liceul Teoretic “Mihai Grecu”),
7) Mențiune – Scutaru Damian (Instituția Publică Liceul Teoretic cu Profil de Arte „Mihail Berezovschi”),
8)Mențiune – Susarenco Andreea (Instituția Publică Liceul Teoretic cu Profil de Arte „Mihail Berezovschi”),
9) Mențiune – Lachi Alexandru (Școala raională de Arte Plastice, or. Șoldănești),
10) Mențiune – Tcaci Iuliana (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”).
🔺EDUCAȚIA TEHNOLOGICĂ:
1)Locul I – Postolati Olga (Școala Arte Plastice Bălți).
  • Categoria CLASA A-X-A
🔺ARTA PLASTICĂ:
1) Locul I – Xenia Covîleac (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
2) Locul II – Moscaliuc Maxim (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
3) Locul II – Semenova Daria (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
4) Locul III – Panfile Emilia-Elisabet (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
5) Locul III – Ciuhur Tatiana (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
6) Mențiune – Șaragova Valeria (Școala Arte Plastice Bălți),
7) Mențiune – Său Anna (Școala Arte Plastice Bălți),
8)Mențiune – Grigoriev Arina (LT Vasile Suhomlinschii),
9) Mențiune – Mîțablîndă Alvian (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
10) Mențiune – Cioclu Evelina (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”).
🔺EDUCAȚIA TEHNOLOGICĂ:
1)Locul I – Cucoș Marinela (Școala Arte Plastice Bălți),
2)Locul II – Său Tatiana (Școala Arte Plastice Bălți),
3)Locul II – Ivahnenco Daria (Școala Arte Plastice Bălți).
  • Categoria CLASA A-IX-A
🔺ARTA PLASTICĂ:
1) Locul I – Schiță Dana (Școala raională de Arte Plastice, or. Șoldănești),
2) Locul II – Bulgac Sofia (Școala raională de Arte Plastice, or. Șoldănești),
3) Locul II – Sîrbu Natalia (Școala Raională de Arte Plastice ”Nicolae Moisei” Telenești),
4) Locul III – Tintiuc Maria (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
5) Locul III – Lupușor Mădălina (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
6) Mențiune – Geru Ilinca (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
7) Mențiune – Șaramet Elena (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
8)Mențiune – Ciumac Carolina (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
9) Mențiune – Covaș Vladislava (Școala de Arte Plastice „Alexei Șciusev”),
10) Mențiune – Priseajniuc Ecaterina (Școala Arte Plastice Bălți).
🔺EDUCAȚIA TEHNOLOGICĂ:
1)Locul I – Procofieva Anastasia (Școala Arte Plastice Bălți),
2)Locul II – Șeremetieva Victoria (Școala Arte Plastice Bălți),
3)Locul II – Berezova Anastasia (Școala Arte Plastice Bălți),
4)Locul III – Nedelciuc Ecaterina (Școala Arte Plastice Bălți),
5)Locul III – Boghiu Veronica (Școala Raională de Arte Plastice ”Nicolae Moisei” Telenești),
6) Mențiune – Serbușca Zlata (Școala Arte Plastice Bălți).
Sincere felicitări!

Mulțumim Petru Leca pentru poze și video.

Ziua Ușilor Deschise la Facultatea Arte Plastice și Design

Ziua Ușilor Deschise la Facultatea Arte Plastice și Design

În data de 16 aprilie 2022, Facultatea Arte Plastice și Design și-a deschis larg ușile pentru viitorii studenți, dar și pentru toți cei pasionați de domeniul Arte. Astfel, Facultatea a fost vizitată de profesorii Școlilor de Arte, dar și de peste 100 de elevi ai claselor absolvente din instituțiile preuniversitare din țară.

Oaspeții au cunoscut atelierele de grafică, pictură, design vestimentar, design interior, ceramică, sculptură, au vizitat muzeul Facultății și au participat la mai multe master-class-uri tematice: „Grafica pe umed”, „Natura statică – principii de bază” , „Fashion tech: Colaj artistic – moda în viitorul apropiat”, „Designul pandantivului în ceramic artistică”, „Tehnici grafice moderne” și „Caligrafie. Alfabetul latin”. Toate aceste ateliere tematice au fost desfășurate cu măiestrie de profesorii Facultății: Valentin RUSU, Alexandru ALAVAȚCHI, Eugen REABENCHI, Svetlana ȘUGJDA, Andrian CUCEREAVÂI, Andrei CASTRAVEȚ, Valeriu HERȚA, cărora le mulțumim pentru dedicație.

Impactul a fost vizibil, vizitatorii au rămas impresionați și plăcerea a fost bilaterală. Mulțumim tuturor pentru implicare și interesul manifestat față de ARTĂ.

ZIUA UȘILOR DESCHISE 2022

ZIUA UȘILOR DESCHISE LA FACULTATEA ARTE PLASTICE ȘI DESIGN 2022

Dragi absolvenți ai instituțiilor de învățământ preuniversitar,
Facultatea Arte Plastice și Design, UPSC „Ion Creangă” are deosebita plăcere de a vă invita la o activitate specială – Ziua Ușilor Deschise, în cadrul căreia veți descoperi ofertele educaționale ale la ciclul I, licență, ciclului II, master, dar și serie de master-classuri.
Evenimentul se va desfășura:
în data de 14 APRILIE 2022, în format ONLINE, ora 13:00
Formular de înregistrare: https://forms.gle/iarFyAG1Qjk9KJHh9
Program:
  • 13:00 – Deschiderea evenimentului – Turul virtual al Universității
  • 13:15: – „Cunoaște-ți Facultatea: întrebări și răspunsuri” – Turul virtual al Facultăților
În data de 16 APRILIE 2022, OFFLINE, ora 10:30, (bl. 6, sala 318, str. Cornului 10, Chișinău)
De asemenea, sunt invitați să participe părinți, cadre didactice și toți cei interesați.
PROGRAM 16 APRILIE 2022:
1) Ora 10.30
– Valentin Russu, Catedra Studiul artelor, Grafica și Metodologia instruirii
“Grafica pe umed”
2) Ora 10.30
– Reabenchi Eugeniu, Catedra Arta Decorativă,
“Fashion tech: Colaj artistic- ” moda în viitorul apropiat” Noi profesii cu baza designului vestimentar
3) Ora 11.15
– Prangache Liuba, Catedra Arta Decorativă,
“Metode si tehnici de coasere în prelucrarea artistică a pielei”
4) Ora 11.15
– Alavațchi Alexandru, Catedra Pictură
„Natura statică”, principii de bază
5) Ora 12.00
– Șugjda Svetlana, Catedra Arta Decorativă,
„Designul pandativului în ceramic artistică”
6) Ora 12.00
– Adrian Cucereavîi, Catedra Studiul artelor, Grafica și Metodologia instruirii,
“Tehnici grafice moderne”
7) Ora 13.00
– Valeriu Herța, Catedra Studiul artelor, Grafica și Metodologia instruirii,
“Caligrafia. Alfabetul latin”
Vă așteptăm cu mare drag!

Conferința științifică anuală a studenților 2022

Conferința științifică anuală a studenților

„Probleme actuale ale științelor socioumanistice”

desfășurată în cadrul Facultății Arte Plastice și Design

În data de 8 aprilie 2022, în cadrul Facultății Arte Plastice și Design s-a desfășurat în regim online Conferința științifică anuală a studenților UPSC „Probleme actuale ale științelor socioumanistice”, organizată de Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă” din Chișinău. Studenții au expus în plen 15 comunicări – cercetări și studii cu impact educațional și artistic, care marchează arta și designul la nivel național și mondial.

Atenție merită și tematica comunicărilor, extrem de captivantă și argumentată:

  1. Toysmul – manifestarea în arta contemporană, prezentator Eugenia Cazan, grupa 301 Arte plastice, coordonator Ludmila Mokan-Vozian, dr., conf.
  2. Inovație, creativitate și enigmă în mișcarea Artist`s book, prezentator Anastasia Rohac, grupa 401 Grafică, coordonator Ludmila Mokan-Vozian, dr., conf.
  3. Arta în mesaje poștale, prezentator Anastasia Novicova, grupa 401 Grafică, coordonator Ludmila Mokan-Vozian, dr., conf.
  4. ”Câmpul de culori” reflectat în artiști și opere, prezentator Iuliana Lică, grupa 403 Design interior, coordonator Ludmila Mokan-Vozian, dr., conf.
  5. Arta Lowbrow ca mișcare artistică a sec. XX, prezentator Cristina Enciu, grupa 403 Arte decorative, coordonator Ludmila Mokan-Vozian, dr., conf.
  6. Câinele – cel mai bun prieten al omului și cel mai perfect decor al interiorului, prezentator Daniela Tcacenco, grupa 303 Design interior, coordonator Rodica Spătaru, lector
  7. Zooterapie prin dragoste, exotică și design față de alpaca, prezentator Cristina Ulinici, grupa 303 Design interior, coordonator Rodica Spătaru, lector
  8. Arta medievală românească în sec. IX-XVI, prezentator Maria Badia, grupa 103 Design interior, coordonator Ludmila Moisei, dr., lector
  9. Creația plastică a artistului francez Aristide Maillol, prezentator Olesea Braga, grupa 103 Design vestimentar, coordonator Ludmila Moisei, dr., lector
  10. Creația artistului plastic, ceramist Mihai Grati, prezentator Ruxanda Nosatîi, grupa 303 Design vestimentar, coordonator Ludmila Moisei, dr., lector
  11. Ornamente tradiționale revalorificate în designul vestimentar, prezentator Maria- Magdalena Cucu, grupa 303 Design vestimentar, coordonator Ludmila Moisei, dr., lector
  12. Refracția luminii în ”ochiul de sticlă” al fațadei edificiilor contemporane, prezentator Maria Nederița, grupa 403 Design interior, coordonator Rodica Ursachi, dr., conf.
  13. Evoluția caselor și interioarelor moldovenilor, prezentator Adriana Iovu, grupa 204 Design interior, coordonator Iulia Mîrza, lector
  14. Tradițional marocan. Călătorind prin Marrakech, prezentator Anna Slobodeniuc, grupa 303 Design vestimentar, coordonator Eugen Reabenchii, lector
  15. Moșteniri din Humulești, prezentatori Alina Mocanu, Andreea-Anastasia Chifa, Olesea Braga, grupa 103 Design vestimentar, coordonatori Eugen Reabenchii, lector,  Natalia Sajin, lector
  16. Caleidoscop ornamental, lucrare de creație, tehnica picturii decorative pe sticlă, autor Maria Lefter, grupa 303 Design vestimentar, coordonator Daniela Roșca-Ceban, lector universitar.

Aducem mulțumiri tuturor participanților pentru implicare și le urăm succese și realizări în continuare!