Lista câștigătorilor la Olimpiada instituțională la Educație plastică și tehnologică

Lista Câștigătorilor La Olimpiada Instituțională La Educație Plastică și Tehnologică:

14 ani și mai puțin:

  • Educație plastică:

Locul I
Nastas Valensia – ȘA ”V.Poleacov”

Locul II
Duja Jaclin – ȘA ”A.Stârcea”

Mențiune:
Pînzari Alexandra – CRCT ”Artico”

  • Educație tehnologică:

Bihovscaia Iulia – CRCT ”Artico”


Clasa IX:

  • Educație plastică:

Locul I
Furtună Olivia – ȘAP ”N.Moisei”, Telenești

Locul II
Hangan Elena – ȘAP ”N.Moisei”, Telenești

Locul III
Ursu Valentina – ȘA ”V.Poleacov”
Caprian Nicolae – ȘAP ”N.Moisei”, Telenești

Mențiune
Jangă Alexandru – CRCT ”Artico”

  • Educație tehnologică:

Locul I
Corman Marionela – ȘAP ”N.Moisei”, Telenești

Locul II
Buga Viorica – ȘAP ”N.Moisei”, Telenești

Locul III
Stroici Gabriela – ȘAP ”N.Moisei”, Telenești


Clasa X:

  • Educație plastică:

Locul I
Cazacu Irina – LTPA ”M.Berezovschi”
Procopișina Diana – ȘAP ”A.Șciusev”

Locul II
Golovco Anghelina – ȘAP Bălți

Locul III
Oprea Alina – LTPA ”Doina și Ion Aldea Teodorovici”

Mențiune
Peretochina Irina – ȘAP ”A.Șciusev”


Clasa XI:

  • Educație plastică:

Locul I
Dolinsckii Vladislav – LT ”Dacia”
Sanduța Ariadna – ȘAP Bălți

Locul II
Anghel Irina – LTPA ”M.Berezovschi”

Locul III
Urizica Patricia – ȘAP ”A.Șciusev”

Mențiune
Efros Adelina – LT ”Spiru Haret”
Sedlețchi Xenia – LT ”M.Grecu”
Moraru Mihaela – ȘAP ”A.Stârcea”
Anghel Ana – LTPA ”M.Berezovschi”
Vetreniuc Anastasia – ȘAP Bălți

  • Educație tehnologică

Locul II
Mereuță Andi – LTPA ”Doina și Ion Aldea Teodorovici”

Locul III
Nastase Cătălina – ȘA ”G.Enescu”

Mențiune
Perju Anastasia – Colegiul Tehnologic


Clasa XII:

  • Educație plastică:

Locul I
Cecalin Ecaterina – LTPA ”M.Berezovschi”
Onciu Mihail – LAAP ”I.Vieru”

Locul II
Mindrean Doina – LAAP ”I.Vieru”
Pelin Corina – LTPA ”Ion și Doina Aldea Teodorovici”

Locul III
Bantuș Tudor – LT ”A.Mateevici”
Bontea Radu – ȘAP ”N.Moisei”, Telenești
Nemțanu Daniela – LAAP ”I.Vieru”

Mențiune
Cebanu Sandală – LAAP ”I.Vieru”
Doni Maria – Liceul ”Gaudeamus”
Fostica Natalia – LAAP ”I.Vieru”
Zburlea Marinella – Liceul ”Pro-Succes”
Melniciuc Janna – ȘAP ”A.Șciusev”

  • Educație tehnologică

Locul I
Gladiniuc Izabella – LT ”M.Stratulat”, Boșcani, Criuleni

Locul II
Antoniuc Daniela – LTPA ”Doina și Ion Aldea Teodorovici”


Colegii:

  • Educație plastică

Locul I
Cotorobai Daniela – CEAP ”A.Plămădeală”
Bandalac Liviu – CE în Construcții
Ciumac Nicoleta – CE în Construcții
Grajdean Cristina – Burdianov Tatiana – CE în Construcții

Locul II
Topal Natalia – Colegiul ”I.Hașdeu” din Cahul
Țarelea Corina – CE în Construcții
Culicovschi Vladimir – CE în Construcții
Horobani Dragoș – CEAP ”A.Plămădeală”
Aculov Cloe – CE în Construcții
Țugulschii Daniel – CE în Construcții
Ceban Snejana – CE în Construcții
Drăgan Alexandrina – CE în Construcții
Brodesco Doina – CE în Construcții
Bordianov Tatiana – CE în Construcții

Locul III
Zarilo Uliana – CEAP ”A.Plămădeală”
Orlova Margareta  – CEAP ”A.Plămădeală”
Grajdean Cristina – CE în Construcții
Voloșin Octavian – CE în Construcții
Levința Valentina – CE în Construcții
Crețu Alina – CE în Construcții
Cogălniceanu Taisia – CE în Construcții
Bercaru Valeria – CE în Construcții

Mențiune
Antoni Dana – Colegiul ”Iulia Hașdeu” din Cahul
Tanasiev Dumitru – CE în Construcții
Mustață Sergiu – CE în Construcții
Coruiman Doina – CAP ”A.Plămădeală”
Suveica Diana – CE în Construcții
Beșliu Aliona – Colegiul ”Iulia Hașdeu” din Cahul
Cornici Daniela – CE în Construcții
Gaidașenco Artiom – Colegiul ”Iulia Hașdeu” din Cahul
Donici Daniel – Colegiul ”Iulia Hașdeu” din Cahul
Macarenco Lilia – CE în Construcții
Trâmbaci Grigore – CE în Construcții
Savin Mihai – CE în Construcții
Barbălată Ana – CE în Construcții
Ciornîi  Liliana – CE în Construcții
Musteață Sergiu – CE în Construcții
Ursu Diana – CE în Construcții
Mișanovschi Dan – CE în Construcții
Gîlea Daniela – CE în Construcții
Oprea Nicolai – CE în Construcții

  • Educație tehnologică

Locul I
Cravțov Camelia – Colegiul ”I.Hașdeu”, Soroca

Locul II
Pușcaș Iuliana – Colegiul de Arte ”N.Botgros”, Soroca
Uzun Natalia – Colegiul Tehnologic din Chișinău

Locul III
Carcea Elena – ȘAP ”N.Moisei”, Telenești
Niculița Alina – Colegiul ”I.Hașdeu”, Cahul

Mențiune
Crudu Diana – Colegiul ”Iulia Hașdeu” din Cahul
Cara Valentina – Colegiul Tehnologic
Vițelaru Anastasia – Colegiul Tehnologic
Guțu Dina – CA ”N.Botgros” din Soroca
Balan Anastasia – CA ”N.Botgros” din Soroca
Zaporojan Alexandru – CA ”N.Botgros” din Soroca
Radu Irina – CAP ”A.Plămădeală”

Olimpiada Instituțională la disciplinele școlare Educația plastică și Educația tehnologică, ediția a IV

Olimpiada Instituțională
la disciplinele școlare Educația plastică
și Educația tehnologică, ediția a IV

În  data de 13 aprilie 2019, în cadrul Zilei Ușilor deschise, Facultatea Arte Plastice și Design UPS „I. Creangă” a organizat Olimpiada Instituțională la disciplinele școlare Educația plastică și Educația tehnologică, ediția IV. În cadrul evenimentului au participat 66 profesori și 202 elevi din 23 școli a Republicii: licee, colegii și școli de arte plastice.

Profesorii din facultate au organizat workshop-uri de caligrafie, grafică, pictură, arte textile.
Participanții la olimpiadă au vizitat atelierele , muzeul facultății, fondul metodic și expoziția de lucrări a studenților.

Program:

9:00 Înregistrarea participanților.
10:00 Deschiderea. Cuvânt de salut.
10:30 – 13:30 Desfășurarea Olimpiadei instituționale la disciplinele școlare.

Au fost desfășurate următoarele trening-uri și master class-uri:

  • Training Point to point – pictura decorativă pe sticlă, bloc VI, aula 212
    Formator: Daniela Roșca-Ceban, lector univ.
  • Training Tehnici mixte în broderie, bloc VI, aula 203
    Formator: Donic Liuba, lector universitar
  • Training Tehnici textile mixte, bloc VI, aula 210
    Formator: Ajder E., dr., conf. univ.
  • Master class: Caligrafie, bloc VI, aula 201
    Formator: Herţa Valeriu
  • Master class: Pictura în acuarelă, bloc VI, aula 313
    Formator: Botnari Dumitru
  • Master class: Tehnici moderne în artă, bloc VI, aula 311
    Formator: Rusu Valentin
  • Master class: Tehnici mixte, bloc VI, aula 306
    Formator: Morărescu Ion
  • Master class: Ceramica artistică, bloc VI, aula 104
    Formator: Șugjda Svetlana
  • Master class: Sculptura, bloc VI, aula 107
    Formator: Zderciuc Ion
  • Master class: Prelucrarea artistică a pielii, bloc VI, aula 210
    Formator: Prangache Liuba

 

În Olimpiada au participat 66 profesori și 202 elevi din 23 școli a Republicii:

  1. Liceul ”Prometeu”; ”Da Vinci”; ARTICO
  2. Liceul Teoretic ”Pro Succes”
  3. Colegiul de Arte Plastice ”A.Plămădeală”
  4. LTPA ”Mihail Berezovschi”
  5. Școala de Arte Strășeni
  6. Școala de Arte Ciorescu
  7. Școala de Arte Plastice Orhei
  8. Școala de Arte Costești, Râșcani
  9. Colegiul de Arte ”Nicolae Botgros”
  10. Școala de Arte ”G. Enescu”, Călărași
  11. Școala de Arte ”Valeriu Poleacov”
  12. LTPA ”Ion și Doina Aldea Teodorovici”
  13. Școala de Arte Plastice ”N. Moisei”, Telenești
  14. Școala de Arte Plastice mun. Bălți
  15. Liceul Teoretic ”Dacia”
  16. Colegiul ”Iulia Hașdeu”, Cahul
  17. Colegiul Tehnologic
  18. Liceul Academic de Arte Plastice ”Igor Vieru”
  19. Centrul de Excelență în Construcții
  20. Școala de Arte Plastice ”Alexei Șciusev”
  21. Liceul Teoretic „Mihail Sadoveanu„ Călărași
  22. Liceul Teoretic ”Spiru Haret”
  23. Liceul Teoretic ”M.Grecu”

 

Olimpiada la Educația plastică, Faza municipală, 2019

Olimpiada la Educația plastică,
Faza municipală, 2019

A devenit, deja o tradiție, de a desfășura faza municipală a Olimpiadei școlare la Educația plastică, organizată de DGETS – în incinta Facultății Arte Plastice și Design a UPS „Ion Creangă”.
Astfel, la data de 6 aprilie 2019 au concurat 60 elevi ai claselor a VI-a și 71 elevi ai claselor a VII-a.

Datorită acțiunilor de colaborare dintre metodistul superior al DGETS, Președintele Consiliului Olimpic, Iustina Doroșchevici și Decanul facultății, Conf. Univ. Dr. Ana Simac – olimpiada la Educația plastică a generat o continuitate în perspectiva studiilor viitorilor studenți.

În calitate de gazdă, facultatea a oferit tuturor participanților condiții optime de realizare a creativității individuale. Inițial, au fost larg deschise ușile atelierelor de creație și a muzeului facultății. Elevii au avut prilejul să admire creațiile studenților, masteranzilor, absolvenților facultății, ceia ce le-a provocat o dispoziție creativă. Cei 131 de participanți au demonstrat cunoștințe în domeniul artelor plastice, efectuând o probă teoretică. Produsul principal al olimpiadei a fost o compoziție tematică. La realizarea probei practice, elevii au avut posibilitatea de a trata unul din cele trei subiecte propuse, utilizând diverse tehnici din domeniul graficii, picturii și al artelor decorative.

Cel mai mult a avut de lucru juriul olimpiadei, care a valorificat cunoștințele, emoțiile, trăirile și viziunea tinerilor plasticieni. Aici și-au adus contribuția deosebită cei mai dotați profesori: Prisăcaru Lily, vicepreședintele juriului, director adjunct, Vârtosu Valentin (IPLTPA „Ion și Doina Aldea-Teodorovici”), Ceraniova Mariana (IP „Mihai Grecu”), Carp Lilia (IPLT „Constantin Negruzzi”),

Holban Daniela (IPLT „Gaudeamus”), Savin Elena (LT „George Meniuc”), Chicu Aurelia (LT „Dante Alighieri”), Pșeneac Diana (IPLT „Onisifor Ghibu”), Presicareanu Oxana (IPLT „Universul”) ș.a.

Ex: I.Doroșchevici